EDEN FES 200 External filter
1109,00 kr inkl. moms
| st | rabatt | à-pris |
|---|---|---|
| 1 st | – | 1109,00 kr |
| 2 st | 5% rabatt | 1053,55 kr |
| 5 st | 10% rabatt | 998,10 kr |
EDEN FES 200 External filter från Oase — kvalitetsprodukt för damm och akvarium. Beställ hos Näsets Ciklidhobby med snabb leverans.
Officiell tillverkarsida: Oase ↗
Beskrivning
EDEN FES 200 är ett externt akvariefilter för både söt- och saltvatten. Det mäter 290 × 180 × 330 mm, har en filtervolym på 4,2 liter och passar akvarier upp till 200 liter.
Filtret har ett maxflöde på 800 l/h och klarar en maximal vattenpelare på 1,10 m. Effekten är 17 W, kabeln är 1,50 m och slanganslutningen är 16/20 mm (invändigt/utvändigt).
- Passar både sötvatten och saltvatten samt akvarier upp till 200 liter.
- Kraftfull cirkulation med maxflöde 800 l/h och 4,2 liters filtervolym.
- Lång garanti på 3 år och komplett med 2 st slangar à 120 cm.
Ytterligare information
| Vikt | 3,85 kg |
|---|---|
| Dimensioner | 29 × 18 × 33 cm |
Frågor och Svar — EDEN FES 200 External filter
Här svarar vi på de vanligaste frågorna om EDEN FES 200 External filter. Hittar du inte svaret på din fråga? Kontakta vår kundtjänst så hjälper vi dig.
Vilket filter passar till mitt akvarium med EDEN FES 200 External filter?
Valet av filter beror på akvariets storlek och fiskbelastning. Ett filter ska helst cirkulera hela vattenvolymen flera gånger per timme. Vi hjälper dig gärna välja rätt filter för din setup.
Hur ofta ska jag rengöra EDEN FES 200 External filter?
Rengör EDEN FES 200 External filter när flödet minskar märkbart — ofta var 2–4 vecka. Rensa filtermedia i akvarievatten (inte kranvatten) för att skydda de nyttiga bakterierna. Se manualen för din modell.
Vilken filtermedia behöver jag till EDEN FES 200 External filter?
Vilken filtermedia du behöver beror på modellen. Vi har filtermedia i olika porositeter för mekanisk och biologisk filtrering. Fråga oss gärna vilken media som passar just din filtermodell.
Kan jag få hjälp att välja rätt EDEN FES 200 External filter?
Absolut! Vi hjälper dig gärna med råd — i butiken, på telefon eller via chatten. Vi har lång erfarenhet av akvarium och dammar och ger råd anpassade efter din situation.














