BioMaster² Thermo 600
3519,00 kr inkl. moms
Säker: Avstängningsmekanism och säkerhetslås förhindrar oönskat vattenläckage, t.ex. när du tar bort förfiltermodulen
EasyClean förfiltermodul: Inget mer besvärande demontering av filtret – ta bara bort förfiltermodulen, skölj och byt ut
Kan restnoteras
- Leverans 5–10 arbetsdagar
- Säker betalning med Klarna
- Fysisk butik i Västra Frölunda
Beskrivning
BioMaster Thermo 600
- Säker: Avstängningsmekanism och säkerhetslås förhindrar oönskat vattenläckage, t.ex. när du tar bort förfiltermodulen
- EasyClean förfiltermodul: Inget mer besvärande demontering av filtret – ta bara bort förfiltermodulen, skölj och byt ut
- Praktiskt: Avluftningsknapp för effektiv vattensugning för att komma igång snabbt och enkelt under installationen och efter rengöring
- Optimal filtrering: Fin 45 ppi förfiltersvamp för att optimera mekanisk filtrering av grov smuts och förlänga livslängden för biologiska medier
- Tillval: Inkluderar HeatUp integrerad justerbar värmare med BioMaster Thermo – kan också eftermonteras
- Välreglerad: Kontrollera flödet på filtret eller via adaptersatsen
- Hög filtervolym: Kombinationen av mekanisk och mycket effektiv biologisk filtrering med Hel-X garanterar friskt och klart akvarievatten
- Ekonomiskt: Tyst och energieffektiv pump utan störande ljud
Nyckelfunktioner
- EasyClean förfiltermodul för extremt förenklad filterrengöring och högsta bekvämlighet
- Finns med eller utan integrerad justerbar värmare HeatUp: för en optimal temperaturnivå, mer säkerhet och ostörd utsikt över undervattensvärlden utan synlig teknik
- Perfekt vattenkvalitet tack vare den höga filtervolymen; Filtrerar genom Hel-X och filtersvampar
- Det externa filtret BioMaster² 600 Thermo uppfyller de högsta kraven på vattenfiltrering och filterrengöring. Kombinationen av högeffektiv biologisk filtrering med Hel-X och mekanisk-biologisk rengöring med filtersvampar säkerställer ett hälsosamt och klart akvarievatten. Den justerbara värmaren HeatUp 300 ingår i leveransen. BioMaster² 600 Thermo är lämplig för akvarier med en volym på upp till 600 liter. EasyClean-förfilterkammaren möjliggör bekväm filterrengöring. Den automatiska avstängningen och en säkerhetsventil förhindrar oavsiktligt vattenläckage, t.ex. vid borttagning av förfiltermodulen. En praktisk påfyllningsknapp gör vattenintaget enkelt och möjliggör en snabb och smidig start. Förutom den justerbara värmaren HeatUp innehåller den kompletta uppsättningen filtermedia, slangar, adaptrar, insugnings- och utloppsrör och är klar för omedelbar användning.
BioMaster² Thermo 600 – praktiskt tillbehör
BioMaster² Thermo 600 är ett praktiskt tillbehör som passar ditt akvarium, din damm eller din reptilvärld. Produkten är noggrant utvald för god kvalitet.
Användning
- Montera och använd enligt anvisningarna
- Kontrollera kompatibilitet med din befintliga utrustning
- Hör av dig om du är osäker – vi hjälper dig
Om Näsets Ciklidhobby
Vi är en specialistbutik med brett urval av akvarie-, damm- och reptiltillbehör. Beställ online med leverans 1–3 arbetsdagar eller besök vår butik i Västra Frölunda.
Ytterligare information
| Vikt | 6,4 kg |
|---|---|
| Dimensioner | 24 × 24 × 48 cm |
| Fabrikat | |
| Färg | Grå/Svart/Blå |
| Storlek | L 24 B 24 H 48 cm |
Specifikationer
| FABRIKAT | Oase |
|---|---|
| GARANTI | 3 år (ej filtermaterial, rotor och sugproppar) |
| EFFEKT | 22 W + 300 W för doppvärmaren |
| SPÄNNING | 230 V |
| LÄNGD ELKABEL | 1,5 m |
| DIMENSION | L 24 B 24 H 48 cm |
| SLANGANSLUTNING | För 16 mm slang |
| PASSAR AKVARIER UPP TILL (LITER) | 600 |
| MAXIMALT FLÖDE GENOM FILTRET | 1250 liter/timme |
| FILTERVOLYM | 6,8 l + 0,6 l förfilter |
| MEDFÖLJANDE TILLBEHÖR | 4 m slang, filtermedia, adapter, rör för intag och utflöde samt en diffusor. |
| KAN ANVÄNDAS MED SALTVATTEN | Ja |
Frågor och Svar — BioMaster² Thermo 600
Här svarar vi på de vanligaste frågorna om BioMaster² Thermo 600. Hittar du inte svaret på din fråga? Kontakta vår kundtjänst så hjälper vi dig.
Vilket filter passar till mitt akvarium med BioMaster² Thermo 600?
Valet av filter beror på akvariets storlek och fiskbelastning. Ett filter ska helst cirkulera hela vattenvolymen flera gånger per timme. Vi hjälper dig gärna välja rätt filter för din setup.
Hur ofta ska jag rengöra BioMaster² Thermo 600?
Rengör BioMaster² Thermo 600 när flödet minskar märkbart — ofta var 2–4 vecka. Rensa filtermedia i akvarievatten (inte kranvatten) för att skydda de nyttiga bakterierna. Se manualen för din modell.
Vilken filtermedia behöver jag till BioMaster² Thermo 600?
Vilken filtermedia du behöver beror på modellen. Vi har filtermedia i olika porositeter för mekanisk och biologisk filtrering. Fråga oss gärna vilken media som passar just din filtermodell.
Kan jag få hjälp att välja rätt BioMaster² Thermo 600?
Absolut! Vi hjälper dig gärna med råd — i butiken, på telefon eller via chatten. Vi har lång erfarenhet av akvarium och dammar och ger råd anpassade efter din situation.
Frakt information
Leveranstid 3-10 dagar
Köp oftast tillsammans
Andra kunder som köpt BioMaster² Thermo 600 köpte också:





















